`

Kalnų slidinėjimo akiniai

2019-01-09

Norint gerai praleisti atostogas kalnuose svarbu atkreipti dėmesį į visas įrangos ir aprangos detales. Nors akiniai neatrodo svarbu, tačiau jie atlieka svarbią apsauginę funkciją nuo visų rūšių ultravioletinių spindulių, taip pat vėjo bei šalčio.

Kalnų slidinėjimo akiniai gali atrodyti visi panašūs, tačiau jų forma, tipas, lęšis skiriasi. Taip pat labai svarbu, kad akiniai tiktų ir prie Jūsų turimo ar išsirinkto šalmo formos. Nesuderinus akinių su šalmu, pastarojo stogelis gali spausti akinius ir jie nepatogiai priglus prie veido, pūs vėjas - šals. Akiniai turi būti patogūs, nespausti nosies, taip pat turi būti tolygiai prigludę prie veido.

Skirtingų gamintojų akiniai turi skirtingų technologinių sprendimų tokių kaip: ventiliavimo sistema, dirželio tvirtinimas bei užsegimas, stiklų tipas, forma. Rekomenduojame rinktis akinius, kuriuose yra apsauga nuo rasojimo, o stiklai nepraleidžia plataus spektro UV.

Lęšių forma

Slidinėjimo akinių lęšiai yra dviejų tipų – cilindriniai ir sferiniai.

Cilindriniai – išlenkti horizontaliai ir plošti vertikaliai. Dėvint tokis formos akinius šiek tiek prastesnis periferinis matymas.

BRIKO akiniai Eyecon

Sferiniai – išlenkti tiek horizontaliai tiek vertikaliai. Patogiau prisitaiko prie veido formos. Geresnis periferinis mątymas, ši akinių forma sumažina spindesį, neiškraipo vaizdo, dėl išgaubtos formos mažiau rasoja.

BRIKO akiniai Kaba 

Lęšių spalva ir tonas.

Lęšių būna visų vaivorykštės spalvų ir atspalvių, todėl svarbu nederinti jų prie striukės, o atkreipti dėmesį į kiekvienos spalvos reikšmę ir išsirinkti tinkamiausią pagal poreikius.

Svarbu atkreipti dėmesį kokiomis oro sąlygomis slidinėsite ir kokio tamsumo bei šviesos pralaidumo (VLT) Jums akinių reikia. VLT (visible light transmission) - šviesos kiekis, kurį praleidžia akinių lęšis. Didelis skirtumas kiek skirtingi lęšiai, priklausomai nuo jų tamsumo, praleidžia matomos šviesos.

 • Silpnos šviesos, kai prastas matomumas (sninga, kabo rūkas, smarkiai debesuota arba naktį). Tokie akiniai paprastai bus didesnio šviesos pralaidumo (apie 60-90%) Spalvos: geltona, rožinė ir mėlyna.
 • Saulėtai dienai, kai matomumas geras, tad jų funkcija – praleisti mažiau šviesos. Tokie akiniai paprastai būna veidrodinio tipo, jų VLT – apie 5-20%, o pagrindinės spalvos: juoda, pilka ir auksinė.  
 • Fotochrominiais lęšiais, kurie sugeba prisitaikyti prie aplinkos apšvietimo ir jų lęšiai gali tamsėti esant ryškiam apšvietimui, ir priešingai - šviesėti apšvietimui silpnėjant. Fotochrominiai akiniai yra labai patogūs, nes tinkami naudoti prie įvairaus apšvietimo: tiek esant apniūkusiam orui ar vakarėjant, tiek šviečiant stipriai saulei. Tad nereikia su savimi nešiotis antrų lęšių ir juos keisti.

Dauguma akinių turi keičiamų lęšių funkciją. Tai itin naudinga, kai daug laiko praleidžiate kalnuose - įvairių spalvų lęšiai gali padėti išgauti geriausią matomumą esamomis oro sąlygomis. Dauguma gamintojų parduoda keletą lęšių vienoje pakuotėje, tačiau jų galima įsigyti ir atskirai.

 

BRIKO akiniai Lava XL 2

Akinių savybės

 • Poliarizuoti lęšiai - šviesai atsispindint nuo tam tikrų paviršių, ji dažniausiai spindi stipriau ir statmenu kampu. Poliarizuoti lęšiai veikia kaip vertikalios šviesos filtras ir sulaiko tokią šviesą geriau nei paprasti veidrodiniai akiniai ir perduoda ryškesnį bei kontrastingesnį vaizdą.
 • Apsauga nuo UV - renkantis slidinėjimo akinius nelabai reikėtų nerimauti dėl apsaugos nuo saulės ultravioletinių spindulių, nes visi žinomi šiuolaikiniai akinių gamintojai gamina akinius, kurie suteikia 100% apsaugą nuo UV spindulių. Tačiau reiktų atkreipti dėmesį į VLT reikšmę.
 • Dvigubi lęšiai - sukuria šiluminę terpę, kuri žymiai geriau apsaugo nuo rasojimo nei viengubo lęšio variantas.
 • Nerasojanti danga - hidrofobinėmis medžiagomis dengtas lęšio vidus. Netinkamai prižiūrint galima šią dangą lengvai pažeisti.
 • Fotochrominiai lęšiai - sugeba prisitaikyti prie aplinkos apšvietimo ir jų lęšiai gali tamsėti esant ryškiam apšvietimui, ir priešingai - šviesėti apšvietimui silpnėjant.
 • Ventiliacija - šiais laikais ją turi visų kokybių ir kainų akiniai, tik vienos geresnės už kitas. Iš esmės, kalbant apie rasojimą, kuo daugiau ventiliacijos, tuo geriau.
 • Slidinėjimo akinių rėmelis - skirtas laikyti lęšį vietoje, apsaugoti nuo sniego ir leisti veidui jaustis kiek įmanoma patogiau. Svarbu, kad medžiagos, iš kurių pagamintas rėmelis neprarastų savo savybių esant itin šaltoms oro sąlygom, jis visuomet turi išlikti elastingas ir tolygiai priglusti prie veido.
 • OTG (over the glasses) - ant akinių skirti slidinėjimo akiniai. Šio tipo akiniai pasižymi aukštesniu rėmelio profiliu bei išėmimais ties akinių auselėmis. Tokie patobulinimai eliminuoja galimą slidinėjimo akinių spaudimą į korekcinius akinius.
 • Paminkštinimas - prieš perkant svarbu įsitikinti, kad paminkštinimas prisitaiko prie veido išlenkimų ir nespaudžia vienoje ar keliose vietose. Tarp jo ir veido neturėtų būti tarpų, nes jausis vėjas ar sniegas. Jei skauda ar spaudžia, dairykitės kito dydžio arba kitų akinių.
 • Dirželis -  be abejonės turi ilgio reguliatorius, dažniausiai akinių dirželiai dengiami silikono juostomis, kad akiniai geriau laikytųsi ir neslystų nuo šalmo.